Kako da prestanete da pijete alkohol?
Bez obzira na to da li želite da smanjite konzumiranje alkohola ili da ga potpuno isključite iz svakodnevnog života, pomoću ovih saveta kreiraćete održiv plan, usklađen sa vašim potrebama.
Alkohol može negativno uticati na zdravlje na mnogo načina. Čak i ako umereno pijete, postoji mogućnost da se osećate umorno i mamurno. Što više pijete, veća je verovatnoća da će alkohol uzrokovati i druge zdravstvene tegobe i probleme u svakodnevnom životu, kao što su:
neadekvatan san,
problemi sa varenjem,
problemi sa pamćenjem,
povećana anksioznost,
depresija i razdražljivost,
nesuglasice i drugi sukobi sa voljenima.
Istražite svoj odnos prema alkoholu
Prvi korak u odvikavanju od bilo koje navike jeste identifikovanje zbog čega je praktikujete.
Dakle, postavite sebi pitanje zašto pijete i u kojim situacijama najčešće posežete za alkoholom.
Mnogi ljudi konzumiraju alkohol da bi otupeli emocionalni bol ili ublažili svakodnevni stres.
Uobičajeni okidači za konzumiranje alkohola uključuju:
– stres u parnerskom odnosu i drugim međuljudskim odnosima,
– društveni događaji,
– problemi na poslu,
– nesanica.
Poznavanje razloga zbog kojih pijete mogu vam pomoći da istražite alternativne načine za produktivnije rešavanje problema koji vas muče.
Metode za prestanak konzumiranja alkohola
Postoji nekoliko načina koji vam mogu pomoći da prestanete da pijete alkohol. Ovo su samo neki od njih, koje sami možete da primenite.
1. Postavite cilj
Da biste prestali da pijete alkohol, važno je da sebi postavite jasan i konkretan cilj. Odredite datum do kojeg planirate da prestanete da pijete, ili definišite određeni broj dana ili nedelja koje ćete provesti bez alkohola. Takođe, zapišite razloge zbog kojih želite da prestanete da konzumirate alkoholna pića. Oni će vas motivisati da idete napred.
Nakon što postavite cilj, osmislite plan kako da ga ostvarite. Ovo može podrazumevati pronalazak alternativnih aktivnosti kojima ćete zameniti piće, poput vežbanja ili određenog hobija. Pored toga, važno je da se edukujete o potencijalnim prednostima i rizicima prestanka konzumiranja alkohola, kao i o strategijama za suočavanje sa žudnjom i okidačima.
2. Pridružite se grupi za podršku
Pridruživanje grupi za podršku može biti koristan korak u procesu prestanka konzumiranja alkohola. Grupe za podršku pružaju bezbedno i podržavajuće okruženje, gde pojedinci mogu da podele svoja iskustva, izazove i uspehe sa drugima, koji takođe pokušavaju da prevaziđu isti problem.
Neke od prednosti grupa za podršku uključuju:
– Osećaj zajednice: Grupe za podršku mogu vam pružiti osećaj pripadnosti, te vam pomoći da se osećate manje usamljeno u svojim borbama.
– Praktični saveti: Članovi grupe mogu da podele sa vama svoja iskustva i da pruže konkretne savete kako da se izborite sa žudnjama i okidačima.
– Mogućnost emocionalnog izražavanja: Ovakve vrste grupa pružiće vam mogućnost da izrazite svoja osećanja i emocije.
– Motivacija: Članovi grupe mogu da vas motivišu da ostanete pri odluci da ne konzumirate alkoholna pića, te da u budućnosti pravite zdrave izbore.
3. Pronađite alternativne aktivnosti koje vas ispunjavaju
Kada vam se u određeno doba dana javi želja za alkoholom, okrenite se hobijima i aktivnostima koje vas ispunjavaju. Rad na nečemu drugom odvratiće vas od starih navika, i uspećete da razbijete obrazac ponašanja koji podrazumeva unos alkohola.
Razmotrite sledeće ideje:
– Umesto da odete na piće sa prijateljima nakon posla, odlučite se za šetnju parkom ili odaberite lokal u kojem se ne služi alkohol.
– Kada se anksiozni, umesto da posegnete za čašom vina ili nekog drugog pića, odaberite meditaciju ili vežbe disanja, koje će vas opustiti i smiriti.
– Ako ste usamljeni, obratite se porodici i prijateljima, umesto da negativne emocije zatrpavate alkoholom.
4. Izgradite sistem podrške
Podrška porodice i prijatelja može vam biti od velike pomoći kada pokušavate da prestanete da pijete alkohol. Oni će vas ohrabriti, a takođe vas mogu odvratiti od žudnje i okidača. Pored toga, mogu vam pružiti neophodnu emocionalnu podršku tokom izazovnih momenata u toku ovog procesa.
5. Potražite stručnu pomoć
Bez obzira na to da li verujete da sami možete rešiti svoj problem ili ne, konsultujte se sa lekarom ili terapeutom koji vam može pomoći da definišete plan. Oni će vam pružiti podršku i odgovarajuće smernice.
Važno je biti strpljiv i ne previše strog prema sebi. Prestanak konzumiranja alkohola za nekoga je veoma težak i izazovan proces, a ponovno vraćanje lošoj navici je uobičajena pojava. Ako vam se dogodi da popijete čašu vina ili nekog drugog alkoholnog pića, nemojte da se obeshrabrite, samo se vratite na svoj novi put što je pre moguće.