Gastritis – Glavni simptomi i prirodni lekovi
Osim klasičnog lečenja, postoje i prirodni lekovi za gastritis, koji vam mogu pomoći da ublažite neprijatne simptome. Kroz ovaj tekst ću obuhvatiti koji sve uzroci, simptomi i prirodni načini za tretiranje gastritisa postoje. Takođe ću navesti i nekoliko recepata za osobe koje pate od ovog oboljenja, kao i šta može da se dogodi ukoliko se stanje ne leči.
Šta je gastritis?
Gastritis se odnosi na bilo koje stanje koje izaziva upalu sluznice želuca.
Prekomerno konzumiranje alkohola, prekomerna upotreba lekova protiv bolova i heliko bakterija (Helicobacter pylori) mogu izazvati gastritis. Uobičajeni simptomi su mučnina, povraćanje, te osećaj peckanja i bola u stomaku.
U nekim slučajevima gastritisa potrebno je da posetite lekara i napravite plan lečenja, ali postoje i prirodni lekovi za gastritis, koje sami možete da primenite.
Šta je akutni, a šta hronični gastritis?
Akutni gastritis se javlja iznenada i može izazvati ozbiljne simptome, ali obično traje kratko vreme. Najčešće je izazvan upotrebom alkohola ili lekova kao što su Aspirin i Brufen, kao i pod uticajem stresa. Dok se hronični gastritis razvija postepeno i može trajati mesecima ili godinama. Najčešći uzrok hroničnog gastritisa je infekcija bakterijom Helicobacter pylori, ali uzrok mogu biti i autoimune bolesti.
Koji su glavni simptomi gastritisa?
Mučnina i povraćanje
Mučnina i povraćanje su često prvi simptomi gastritisa i oni mogu biti praćeni osećajem nelagodnosti i peckanja u stomaku.
Bol u stomaku
Bol u stomaku, posebno u gornjem delu abdomena, može biti znak upale sluznice želuca. Bol može biti oštar ili tup i često se pogoršava nakon jela.
Gubitak apetita
Gubitak apetita je još jedan čest simptom gastritisa. Upala i nelagodnost u želucu mogu dovesti do smanjenog unosa hrane i gubitka težine.
Nadutost
Nadutost i osećaj punog stomaka su simptomi koji su često uzrokovani gasovima i problemima sa varenjem.
Prirodni lekovi za gastritis
1. Antiinflamatorna ishrana
Do aktivacije gastritisa dolazi kada je sluznica želuca upaljena. Zbog toga je važno da birate namirnice koje poseduju antiinflamatorna svojstva, te izbegavate hranu koja može da pogorša upalu.
Po pravilu, sledeće namirnice imaju tendenciju da uzrokuju iritaciju i upalu sluznice želuca:
– prerađena i konzervisana hrana
– namirnice sa visokim sadržajem glutena
– mlečni proizvodi
– namirnice bogate šećerom
Istraživanja sugerišu da dodavanjem klica brokolija i svežih borovnica u ishranu možete podstaći telo da se bori sa gastritisom. Na ovom linku potražite listu antiinflamatornih namirnica.
2. Ekstrakt belog luka
Najmanje 50 odsto svetske populacije već ima u svom digestivnom traktu heliko bakteriju, soj bakterije koja izaziva gastritis.
U tom slučaju ekstrakt belog luka može biti od pomoći. Jedna studija pokazala je da je konzumiranje ekstrakta belog luka efikasan način da se ubiju heliko bakterije.
3. Probiotici
Probiotici mogu poboljšati varenje i održati stolicu redovnom. Konzumiranjem suplementa probiotika unećete dobre bakterije u digestivni trakt, što bi trebalo zaustaviti širenje heliko bakterije i pomoći u pokretanju procesa regeneracije creva.
Takođe možete jesti fermentisanu hranu koja sadrži probiotike, kao što su:
– kimči
– kombuča
– kiseli kupus
– miso
– tempeh
4. Zeleni čaj sa medom
Konzumiranje zelenog čaja sa sirovim medom ima nekoliko potencijalnih koristi za lečenje gastritisa. Pijenje tople vode može smiriti probavni trakt i olakšati varenje u stomaku.
Jedno istraživanje pokazalo je značajnu razliku kod ljudi sa gastritisom, koji su pili čaj sa medom samo jednom nedeljno. Pokazano je i da med ima antibakterijska svojstva, koja efikasno drže heliko bakteriju pod kontrolom.
5. Manji obroci
Simptome gastritisa ne pogoršava samo ono što jedete, već ih može pogoršati i način na koji jedete. Kada imate gastritis, važno je da probavni proces učinite što lakšim za vaš želudac i creva.
Zato konzumiranje manjih obroka tokom dana, za razliku od opterećenja ugljenim hidratima i kalorijama dva ili tri puta dnevno, može ublažiti simptome gastritisa.
6. Promene stila života
Kako ovo stanje predstavllja faktor rizika za razvoj raka želuca, važno je biti posebno svestan načina života.
Korigujte telesnu težinu ako je potrebno. Prestanak pušenja i konzumiranja alkohola trebalo bi da ublaži simptome gastritisa. Izbegavajte upotrebu lekova protiv bolova bez recepta, poput aspirina i ibuprofena, jer oni vremenom mogu oštetiti sluznicu želuca.
Takođe izuzetno je važno da stres držite pod kontrolom, jer i stres može da bude uzrok gastritisa. Meditirajte, praktikujte jogu, šetajte i radite sve ono što vas umiruje, te pozitivno utiče na vašu psihu.
Najbolji recepti za osobe koje boluju od gastritisa?
Supa od povrća
Sastojci:
2 šargarepe
1 krompir
1 tikvica
1 celer
1 litar vode
so po ukusu
Priprema:
Povrće oljuštite i iseckajte na sitne komade.
Stavite povrće u lonac sa vodom i kuvajte dok ne omekša.
Začinite po ukusu i servirajte toplo.
Pileći file na pari
Sastojci:
1 pileći file
so i biber po ukusu
limunov sok
Priprema:
Pileći file začinite solju, biberom i limunovim sokom.
Stavite ga na paru i kuvajte dok ne bude potpuno kuvan.
Servirajte sa kuvanim povrćem.
Pirinač sa povrćem
Sastojci:
1 šolja pirinča
2 šolje vode
1 šargarepa
1 tikvica
so po ukusu
Priprema:
Pirinač isperite i kuvajte u vodi dok ne bude gotov.
Povrće iseckajte i kuvajte posebno.
Pomešajte pirinač sa povrćem i začinite po ukusu.
Šta može da se dogodi ako se gastritis ne leči pravilno?
Ukoliko se ne leči pravilno, može doći do ozbiljnih komplikacija i bolesti, poput čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, što može dovesti do otežavajućih okolnosti za lečenje, ali i do unutrašnjeg krvarenja. Takođe, hronični gastritis može povećati rizik od razvoja raka želuca.
Ko sam ja?
Ja sam sertifikovani health coach, holistički nutricionista, autor šest knjiga, kreator i organizator dva popularna programa ishrane – “5 dana detoks program” i “Green Method“ program.
Nakon ozdravljenja od karcinoma levog bubrega, od 2005. godine posvećena sam zdravom načinu života. Moj oporavak inspirisao je pronalaženje svrhe u daljem deljenju značajnih informacija i znanja u oblasti nutricionizma, te sam u Njujorku završila studije health coachinga, a potom sam u januaru 2014. godine osnovala Totally Wellness. Moja misija je da pomognem ljudima da uz zdravu ishranu unapređuju stil života.