Zbog čega je zdravo jesti kiseli kupus?
Kiseli kupus je odavnina deo naše tradicionalne kuhinje i uglavnom se jede zimi, u hladnim danima, budući da je veoma lekovit. Evo zbog čega je zdravo jesti kiseli kupus.
Nutritivni sastav kiselog kupusa
Kupus je jedina prirodna namirnica čije se nutritivne vrednosti povećavaju kiseljenjem. Naime, u ovom povrću se, tokom kiseljenja, fermentacijom stvara vitamin B12, izuzetno važan za normalno funkcionisanje organizma, koji se većinski nalazi u hrani životinjskog porekla. Upravo iz tog razloga, neizostavna je namirnica u veganskom režimu ishrane.
Osim toga, sadrži velike količine mlečne kiseline čije bakterije održavaju crevnu floru zdravom, i time jačaju imunološki sistem. Bogat je vitaminima A, B, C, E i K, te mineralima, kao što su mangan, selen, kalcijum, kalijum i magnezijum. Sadrži omega 3 masne kiseline, ali i sumporne materije od kojih je najpoznatija sulforafan, za koju se veruje da utiče na prevenciju raka.
Zašto je zdravo jesti kiseli kupus?
Ima brojna lekovita svojstva. Snižava i reguliše nivo lošeg holesterola u krvi, stimuliše stvaranje crvenih krvnih zrnaca, podstiče metabolizam, jača želudac i creva, a istovremeno umiruje nerve, čini organizam otpornijim na stres, te pozitivno deluje na raspoloženje.
Sok od kiselog kupusa, poznatiji kao rasol, smatra se veoma zdravim zimskim napitkom.
Način pripreme
Kupus se tradicionalno kiseli u drvenim posudama, dok se danas mnogo češće koriste plastična burad. Potrebno je da isečene zdrave glavice kupusa u slojevima poslažete u posudu, a između svakog sloja dodate so. Moj predlog je nerafinisana himalajska ili morska so. Ukoliko želite, možete dodati i začine, poput lovorovog lista i bibera. Nakon toga, sve zalijite vodom i posudu ili bure hermetički zatvorite. Obično se na poklopac stavlja neki težak predmet da bi se iz kupusa iscedio sok. Na taj način se podstiče prirodan proces fermentacije mlečne kiseline, a ključnu ulogu u tome imaju takozvane dobre bakterije – probiotici.