Koliko soli je dozvoljeno jesti tokom dana?
So nam je potrebna za ravnotežu tečnosti u telu, kao i za pravilnu funkciju mišića i nerava. Međutim ni previše, ali ni premalo soli nije dobro za zdravlje. Pa, koliko soli je dozvoljeno jesti tokom dana? O ovoj temi vam pišem u nastavku.
Čovekovo telo reguliše koliko soli mu je potrebno. Kada u telu imamo previše soli žedni smo, a bubrezi ubrzavaju proces obrade i izbacivanja viška soli iz organizma.
Previše soli je povezano sa pojavom kamenja u bubregu, visokim krvnim pritiskom i kardiovaskularnim bolestima. S druge strane, premalo soli može uzrokovati hiponatremiju, kao i simptome poput vrtoglavice, zbunjenosti i grčeva u mišićima.
U današnje vreme većina ljudi konzumira previše soli zbog velikog unosa prerađene, restoranske i upakovane hrane.
Preporučena dnevna doza soli
Natrijum čini 40 odsto kuhinjske soli. Ako je na deklaraciji nekog prehrambenog proizvoda umesto soli naveden natrijum, da biste znali koliko zapravo soli sadrži taj proizvod, potrebno je da navedenu količinu natrijuma pomnožite sa 2,5.
Preporučena dnevna količina soli u ishrani je između 1,5 i 2,3 grama, što otprilike predstavlja jednu ravnu kašičicu.
Upotreba soli
So se oduvek koristi za poboljšanje ukusa hrane, ali i za njeno konzervisanje. U kulinarstvu se najčešće koriste kuhinjska so (koja sadrži natrijum i hlorid), morska so, jodirana so, himalajska so, kalijumova so i košer so.
Osim toga so se koristi za izbeljivanje tkanina, u proizvodnji keramike, sapuna i hlora.
Efekat soli na čovekov organizam
Telo koristi so za održavanje nivoa tečnosti. Ravnoteža tečnosti i soli neophodna je za zdravlje srca, jetre i bubrega. Osim toga, so sprečava pojavu niskog krvnog pritiska.
Premalo soli
Nizak nivo soli može nastati zbog prevelike količine tečnosti u organizmu, na primer, u situacijama kada se zadržava višak tečnosti u telu.
Drugi uzroci niskog nivoa soli u telu mogu biti:
– Adisonova bolest
– zastoj u tankom crevu
– proliv i povraćanje
– nedovoljno aktivna štitna žlezda
– otkazivanje srca
– konzumiranje prevelike količine vode
– opekotine
Nizak nivo soli u krvi može uticati na aktivnost mozga. Osobe sa niskim nivoom soli u krvi mogu se osećati tromo i letargično. Pored toga mogu imati grčeve u mišićima, praćene gubitkom svesti, komom ili smrću.
Previše soli
Prekomerni unos soli povezan je sa brojnim zdravstvenim problemima, poput osteoporoze, bolesti bubrega i hipertenzije, što može uzrokovati kardiovaskularne bolesti i moždani udar.
Američko udruženje za srce (AHA) objašnjava da prevelika količina soli u krvi uvlači više vode u krvotok. Kako se volumen krvi povećava, srce mora da radi napornije da ispumpa krv po telu. Vremenom ovo može rastegnuti zidove krvnih sudova, čineći ih podložnijim oštećenjima.
Visok krvni pritisak takođe doprinosi nakupljanju plaka u arterijama, što dovodi do većeg rizika za nastanak moždanog udara i srčanih oboljenja.
AHA preporučuje da birate so sa kalijumom, jer se veruje da kalijum umanjuje negativne efekte natrijuma. Takođe istraživanja pokazuju da natrijum previše stimuliše imunološki sistem, što ukazuje na vezu natrijuma i autoimunih bolesti kao što su lupus, multipla skleroza, alergije i druga stanja.
U kojim namirnicama ima najviše soli
So koju danas jedemo uglavnom dolazi iz prerađene i upakovane hrane, ali i neke prirodne, neprerađene namirnice takođe sadrže so. Prirodno se nalazi u mesu, plodovima mora, jajima i određenim vrstama povrća.
Čitanje deklaracija
Svaka proizvodnja je u zakonskoj obavezi da proizvod obeleži informacijama o nutritivnom sadržaju, tj. deklaracijom proizvoda. Ove informacije se odnose na energetsku vrednost (kJ/kcal), masti, zasićene masti, ugljene hidrate, šećere, proteine i so. Takođe, deklaracije sadrže i dodatne informacije poput količine vlakana, preporučene veličine porcije, vrednosti na 100 g proizvoda, alergena i potencijalnih alergena.
Kao što sam na početku teksta objasnila natrijum čini 40 odsto soli. Ako je na deklaraciji nekog prehrambenog proizvoda umesto soli naveden natrijum, da biste znali koliko zapravo soli sadrži taj proizvod, potrebno je da navedenu količinu natrijuma pomnožite sa 2,5.
Sve o pravilnom čitanju deklaracija prehrambenih proizovda, kao i o pravilnom izboru namirnica možete pročitati u mojoj knjizi ”Vodič za kupovinu hrane”, na koju, do kraja avgusta, imate popust 40%.