9 stvari koje bi trebalo da radite ako se budite anksiozni
Da li ste ponekad zabrinuti, a ni sami ne znate zbog čega? Osećate teskobu, a ne znate šta je uzrokuje? Da li se budite anksiozni?
U pitanju je anksioznost, jedna od najčešćih bolesti savremenog doba, a karakteriše je stanje napetosti, zabrinutosti i osećaj straha za koji ne postoji realan razlog.
Anksiozna osoba stalno iščekuje da se dogodi nešto loše, non-stop je u stanju pripravnosti i na oprezu. Baš zbog toga kod nje se lakše aktivira autonomni nervni sistem, pa su psihološki i fizički simptomi ovog poremećaja izuzetno vidljivi. Mnogi ljudi se bude sa takvim osećajem. Naime, otkako otvore oči razmišljaju o svojim brigama.
Na sreću, postoji nekoliko tehnika pomoću kojih možete da ublažite unutrašnji nemir.
PRE SPAVANJA
Ugasite uređaje i sklonite ih dalje od očiju
Notifikacije o vestima, instagram objave, tvitovi ili razgovor u grupnim četovima mogu sačekati do jutra. Sva obaveštenja koja dobijate na mobilnom telefonu utiču na mozak na način da mu ne dozvoljavaju da dostigne stanje opuštenosti. Pored toga, plava svetlost sa ekrana može da vam poremeti san, a takođe može sprečiti organizam da proizvodi melatonin, hormon koji je ključan za regulaciju ciklusa spavanja. Naučno je dokazano da je loš kvalitet sna usko povezan sa osećajem anksioznosti. Dakle, i vi i vaši uređaji zaslužujete odmor.
Ono što ja radim svako veče je aktiviranje airplane mode-a na telefonu, kao i gašenje wi-fi modema, čime sprečavam da mi u toku noći bilo kakve poruke/notifikacije remete san, što ujedno smanjuje i zračenje.
Pripremite uveče odeću za sutra
Iako se u vašem ormaru nalazi mnoštvo stvari koje obožavate, sve te opcije mogu da vam otežaju odabir odevne kombinacije za posao. Nakon pola sata traženja idealnih pantalona bićete iscrpljeni i pod stresom. Zašto onda ne biste uveče prirpemili šta ćete obući sutra i time umanjili stres prilikom spremanja za posao sledećeg jutra?!
Odvojite vreme za opuštanje
Umesto da uskočite u krevet iste sekunde nakon što ste odgovorili na poslednji email, priuštite sebi neko vreme pre spavanja za opuštanje bez obaveza (i telefona). Naime, prema američkoj neprofitnoj organizaciji National sleep foundation sat vremena pre spavanja je idealan period za praktikovanje raznih tehnika opuštanja poput meditacije, joge ili dubokog disanja. Opuštanjem tela i mozga snizićete nivo kortizola, hormona stresa koji može povisiti krvni pritisak i ubrzati rad srca, a zahvaljujući tome ćete brže i lakše zaspati.
Isprobajte mentalne vežbe
Umesto da se fokusirate na sve ono što treba da rešite sledećeg jutra, praktikujte mentalne vežbe. Naime, umirite se i koncentrišite se na ono što vas usrećuje. Usmerite misli na ono što u vama budi pozitivne emocije. Treniranje mozga da razmišlja o pozitivnim događajima umesto da se fokusira na negativne, može vam pomoći da ublažite anksioznost, a samim tim i lakše uplovite u carstvo snova.
Pustite umirujuću muziku
Muzika se od davnina koristi u terapijske svrhe, kao jedan od vidova lečenja brojnih zdravstvenih tegoba. Uznemirenost je svakako jedna od njih. Pre nego što zaspite pustite pesmu koja vas opušta i umiruje.
UJUTRU
Ne uzmajte telefon čim otvorite oči
Ako se budite anksiozni, učinite sebi uslugu i oduprite se želji da vidite da li ste dobili neki email ili poruku tokom noći ili čim otvorite oči. Uređaji vas mogu unervoziti ne samo pred spavanje, već i ujutru. Umesto da se budite sa spiskom obaveza i zadataka koje bi trebalo da rešite tokom dana, dozvolite sebi da na momenat uživate u predivnom jutru. Preporuke brojnih stručnjaka je da tek nakon što obavite sve jutarnje obaveze uzmete telefon, jer u suprotnom dan započinjete vestima koje su potpuno nepotrebne kao informacije u trenutku kada treba da budete fokusirani na sebe i svoje planove.
Odvojite malo vremena za sebe
Započnite dan jutarnjim ritualom koji će vas ispuniti energijom, potrebnom za funkcionisanje tokom celog dana. Odvojite pola sata ujutru za sebe i za to vreme praktikujte neku aktivnost koja će koristiti vašem mozgu, poput meditacije ili pisanje dnevnika. Bićete spremniji za sve što vas čeka tog dana.
Dišite svesno
Ako se budite anksiozni obratite pažnju na način kako dišete. Nema potrebe da ustajete iz kreveta istog momenta kada otovorite oči. Ostanite da ležite još koji trenutak, te udahnite i izdahnite nekoliko puta, jer pravilno, duboko disanje umiruje i opušta telo, te stoga predstavlja moćno sredstvo za ublažavanje anksioznosti. Ovaj trik možete da koristite u bilo koje doba dana kada osetite da vam je potreban odmor.
Pokrenite se
Fizička aktivnost je najbolji lek za anksioznost. Isplanirajte treninge u toku radne nedelje i od toga ne odstupajte, jer ćete na taj način smanjiti stres, umiriti se, poboljšati san i osećati se dobro u svom telu.