fbpx

DECEMBARSKI "5 DANA DETOKS PROGRAM" 23-27.12.

Iznenadićete se koje namirnice sadrže kofein

Brojne namirnice sadrže kofein. Prirodni alkaloid gorkog ukusa nalazi se, pre svega, u brojnim semenima i listovima biljaka. Iako se mnogo više govori o njegovim neželjenim dejstvima, postoje i istraživanja koja pokazuju da je daleko zdraviji nego što se veruje.

Ukoliko se unosi u umerenim količinama (preporučena dnevna doza iznosi 200 mg) stimluliše metabolizam, podiže energiju, a takođe smanjuje rizik od nastanka dijabetesa tipa 2, Alchajmerove bolesti, kao i bolesti srca.

Bez obzira na to da li u potpunosti apstinirate od kofeina ili ste samo ograničili njegov unos, korisno je da znate koja hrana sadrži kofein. Iako su neki izvori kofeina očigledni, drugi bi vas mogli iznenaditi. Ove namirnice sadrže kofein.

Kafa

Na prvom mestu nalazi se kafa koja sadrži niz korisnih supstanci poput različitih biljnih hemikalija i antioksidanasa. Sastav kafe zavisi od njene vrste, pa je važno napomenuti da takozvana arabika ima najviše polifenola i kofeina što se oseća i u njenom oštrijem ukusu. Često me pitaju da li pijem kafu, te želim i sa vama da podelim informaciju da kafu ne pijem već punih 13 godina, i da sam umesto ovog, na svetu najpopularnijeg napitka, uvela čajeve.

Čaj

Čajevi zadrže čitav niz biološki aktivnih supstanci, antioksidanasa i fenola koji imaju preventivno, i u nekim slučajevima lekovito dejstvo. Među njima je i kofein. Najviše ga ima u zelenom i crnom čaju.

Kakao i čokolada sa visokim procentom kakaoa

Kofeina ima u 63 različite biljke, a jedna od njih je svakako i kakao. Najčešće se konzumira u obliku čokolade. Međutim izbegavajte one koje sadrže veliku količinu šećera i razne dodatne biljne masnoće koje ne potiču od kakaovog zrna. Birajte veganske crne čokolade sa 75% kakaoa. Ukoliko kakao konzumirate u smutiju ili kao dodatak desertima birajte organski. Ova biljka sadrži visok procenat procijanidina, polifenola koji ima čitav niz pozitivnih dejstava.

Jogurt i mleko

Po pravilu mlečni proizvodi ne bi trebalo da sadrže kofein, ali brojna istraživanja su pokazala da mnogi proizvođači dodaju ovu supstancu kako bi pojačali stimulativno dejstvo svojih proizvoda. U pitanju su uglavnom jogurti i mleka kojih nema na našem tržištu, ali svakako bih vam preporučila da uvek pročitate deklaraciju. Osim toga, kofeina može biti u mlečnim proizvodima sa različitim aromama.

Kofeina ima i u gaziranim, alkoholnim i energetskim pićima, u raznim poslasticama, kao i u brojnim industrijski prerađenim namirnicama koje svakako ne preporučujem da konzumirate jer sadrže veliku količinu šećera, brojne veštačke supstance, aditive, emulgatore i pojačivače ukusa. Takođe, ovu supstancu farmaceuti često koriste i kao dodatak u mnogim lekovima.

Kliknite da ocenite!
[Ukupno ocena: 2 Prosečna ocena: 3]

SVAKE SREDE U 9h u vaŠem inboxu

prijavite se na newsletter

Zajednica od

120 000+ pratilaca

Pratite sadržaj koji svakodnevno kreiram za vas, uz holistički pristup zdravlju, ishrani i životnim navikama.