Šta je maka i koje su njene zdravstvene prednosti
Znate li šta je maka? Biljka maka je poslednjih godina postala veoma popularna širom sveta. To je zapravo biljka poreklom iz Perua i uobičajeno je dostupna u obliku praha ili kao suplement.
Koren make se tradicionalno koristi za poboljšanje plodnosti i libida. Takođe se smatra da poboljšava energiju i izdržljivost.
Šta je maka?
Biljka maka naziva se još i peruanski žen šen. Raste uglavnom u Andima u centralnom Peruu, u oštrim uslovima i na veoma velikim visinama. Spada u grupu krucifernog povrća zbog čega se dovodi u vezu sa brokolijem, karfiolom, kupusom i keljom. Ima dugu istoriju kulinarske i lekovite upotrebe u Peruu.
Glavni jestivi deo biljke je koren, koji raste pod zemljom. Postoji u nekoliko boja, u rasponu od bele do crne. Koren make se obično suši i konzumira u obliku praha, ali dostupan je i u kapsulama i kao tečni ekstrakt.
Ukus make u prahu, koji se mnogima ne dopada, može se opisati kao zemljani i orašasti. Mnogi ga dodaju smutijima, ovsenim kašama i drugim poslasticama.
Važno je napomenuti da je istraživanje make još uvek u ranoj fazi.
Veoma je hanjiva
Maka u prahu je veoma hranjiva i odličan je izvor nekoliko važnih vitamina i minerala.
Koren make je dobar izvor ugljenih hidrata, sadrži veoma malo masti i popriličnu količinu vlakana. Takođe obiluje nekim esencijalnim vitaminima i mineralima, kao što su vitamin C, bakar i gvožđe. Pored toga, sadrži različita biljna jedinjenja, uključujući glukozinolate i polifenole.
1. Povećava libido kod muškaraca i žena
Smanjena seksualna želja čest je problem u svetu. Shodno tome, interesovanje za bilje i biljke koje prirodno pojačavaju libido je veliko. Maka je veoma efikasna u poboljšanju seksualne želje, a ovu tvrdnju potkrepljuju istraživanja.
2. Povećava plodnost kod muškaraca
Kada je u pitanju muška plodnost, brojna istraživanja pokazala su da koren make može imati velike koristi po plodnost muškaraca.
3. Ublažava simptome menopauze
Prirodni pad estrogena koji se događa u periodu menopauze može izazvati niz neprijatnih simptoma. Tu spadaju valunzi, suvoća vagine, promene raspoloženja, problemi sa spavanjem i razdražljivost.
Četiri studije, koje su obuhvatile žene u menopauzi, utvrdile su da maka pomaže ublažavanju simptoma menopauze, uključujući valunge i loš san.
4. Popravlja raspoloženje
Nekoliko studija pokazalo je da maka može poboljšti raspoloženje. Utvrđeno je da zahvaljujući biljnim jedinjenjima (flavonoidima) koje sadrži, može ublažiti anksioznost i simptome depresije, posebno kod žena u menopauzi.
5. Povećava sportske performanse i energiju
Koren make u prahu popularan je suplement među bodibilderima i sportistima. Smatra se da jača mišiće (za šta ne postoje naučni dokazi), povećava snagu, energiju i poboljšava vežbanje.
6. Štiti kožu od UV zraka
Postoje dokazi da nanošenje ekstrakta make na kožu može pomoći zaštiti kože od UV zračenja.
Zaštitni efekat se pripisuje polifenolnim antioksidansima i glukozinolatima koje maka sadrži.
Imajte na umu da ekstrakt make ne može zameniti kremu za sunčanje. Takođe, kožu štiti samo kada se nanese na kožu, a ne kada se jede.
7. Poboljšava učenje i pamćenje
Maka može poboljšati moždane funkcije. Naime, starosedoci Perua ga tradicionalno koriste za poboljšanje performansi dece u školi. U tom pogledu, čini se da je crna maka efikasnija od ostalih sorti.
Kako da je pijete?
Možete je kupiti u prodavnicama zdrave hrane u vidu praha ili kapsula. Ukoliko je pijete u prahu, recept koji lično koristim je sledeći: 1 kašičica make + 1 dl hladne vode. Razmutiti sastojke i popiti.