Upoznajte 3 japanske namirnice
Kao što se imali priliku da primetite na mom Instagram profilu, poslednjih 15 dana provela sam u Amsterdamu. Razlog mog odlaska u ovaj predivan grad je edukacija na svetski priznatom Kushi institutu, level 2 ”Art of life school”, programa za makrobiotičkog konsultanta. Baš zbog toga, želim da vas upoznam sa 3 japanske namirnice, kojima sam se tamo služila.
Naime, veoma sam srećna što sa vama mogu da podelim stečena znanja iz oblasti nutricionizma i wellnessa, te sam u današnjem blogu odlučila da vam pišem o japanskoj tradicionalnoj kuhinji.
Izdvajam 3 japanske namirnice koje su manje poznate u našem regionu – shiro miso, takuan i yuzu. 🙂
Shiro miso ili beli miso
Verujem da ste čuli za miso supu. Naime, ona se pravi pomoću misa, koji predstavlja fermentisanu smesu od soje, kao glavnog sastojka, pirinča, vode i soli. Sastojci se mešaju i ostavljaju da fermentišu duže (i do 10 godina) ili kraće (nekoliko meseci), kreirajući različite ukuse i nutritivna svojstva. U odnosu na to, postoje crveni, beli i svetli miso.
Shiro miso je drugi naziv za beli miso, koji je zapravo svetložute boje. Pravi se od fermentisanih sojinih zrna i pirinča, a fermentacija traje kratko, što ovaj miso čini mekšim, te mu pruža slatkastu aromu. Sadrži visok procenat proteina, ali i brojne vitamine, minerale poput gvožđa, kalijuma i magnezijuma, ali i biljnih vlakana. Posebno bih izdvojila to što je miso bogat enzimima i bakterijima koje značajno olakšavaju varenje i pomažu asimiliciji hranljivih sastojaka u organizmu.
Shiro miso možete koristiti kao dodatak dresingu, potom u supama i potažima, ali i kao laganu marinadu za belo meso, ribu ili grilovano povrće. Ukoliko sam vas zainteresovala da isprobate kakvog je ukusa, miso potražite u prodavnicama zdrave hrane.
Takuan
Kao što u našoj kulinarskoj kulturi kiselimo krastavce, tako Japanci kisele dajkon rotkvu i time dobijaju takuan. Naime, najtipičniji japanski obroci sastoje se od ukiseljenog povrća neke vrste. Takuan ima specifičan, pomalo oštar ukus, žute je boje i poznat je po tome što pospešuje varenje hrane.
Da biste napravili ovaj specijalitet, potrebno je da dajkon rotkvu izložite sunčevoj svetlosti dve nedelje. Zatim bi trebalo da je stavite u posudu za kiseljenje, te je potopite u mešavinu različitih sastojaka. Tradicionalni sastojci uključuju pirinčano sirće, so i pirinčane mekinje. U mešavinu za kiseljenje često se dodaje i kombu alga, kao i sušene čili paprike.
Takuan se može servirati kao prilog uz razna jela.
Yuzu
Vrsta citrusnog voća koja izgledom veoma podseća na limun ili narandžu. Veličine je mandarine, a uglavnom se uzgaja u Japanu, Koreji i Kini. Ima neverovatno osvežavajući miris, dok je kiselog i pomalo oporog ukusa. U kulinarstvu se najčešće koristi narendana kora ove voćke, kao i isceđeni sok. Na Kushi institutu smo ga svakodnevno dodavali kao dodatak dresinzima u salate, ali i kao sastojak nekim jelima.