Vodič za digitalni detoks
Moderne tehnologije nam olakšavaju svakodnevni život i posao. Međutim, imaju i svoje negativne strane, koje, ukoliko nismo oprezni, mogu da nadvladaju one pozitivne efekte. Koliko god nam se pruža mogućnost da steknemo nova znanja, da se lakše i brže povežemo sa drugim ljudima, vrlo često se može desiti da se osećamo preopterećeno velikim količinama nepotrebnih informacija koje naš mozak ne može da obradi. Zato vam u ovom blog postu predstavljam vodič za digitalni detoks.
Budući da ne možemo potpuno izbeći moderne informacione tehnologije, jer se naša kultura oslanja na njih, važno je da razvijemo zdrav odnos prema njima. Jedan od načina za to jeste i povremeno praktikovanje takozvanog digitalnog detoksa koji podrazumeva odmor od interneta, laptopa i smart telefona.
U mom slučaju, zbog prirode posla kojim se bavim, retki su trenuci kada mogu u potpunosti da se diskonektujem. Ali ti trenuci su mi veoma dragoceni, jer se tada posvećujem isključivo sebi, svojim potrebama, porodici, partneru i ljudima koji me ispunjavaju.
U nastavku pročitajte iz kojih 5 saveta se sastoji moj vodič za digitalni detoks.
1. Zapišite zbog čega vam je potreban odmor od tehnologije
Da biste maksimalno iskoristili digitalni detoks morate da navedete razloge zašto vam je potreban. Naime, da li time želite da unapredite svoje zdravlje? Da odvojite više vremena za druženje sa prijateljima ili posvetite pažnju nekom hobiju? Jedino ukoliko sebi razjasnite zbog čega vam potrebna pauza od tehnologije bićete istrajni u nameri da detoks sprovedete do kraja i to vreme posvetite nečemu drugom.
2. Detoks započnite malim koracima
Možda vam se zbog posla ili iz nekog drugog razloga čini nemogućim da u potpunosti isključite internet, laptop i telefon. Zato to uradite postepeno. Umesto da se odjednom potpuno diskonektujete, odredite sebi period u danu za čitanje mejlova i ograničite vreme koje ćete provesti na Instagramu ili Facebooku. Mali koraci će vam pomoći da izgradite održivu naviku i tokom vremena promenite način interakcije sa tehnologijom na duže staze.
3. Obavestite najbliže
Sasvim je u redu da ne budete dostupni svima 24/7. Međutim, svakako, i pored toga, oni najbliži treba da znaju zbog čega niste prisutni na društvenim mrežama ili mobilnim aplikacijama za komunikaciju poput Vibera ili Whatsappa kao što je to obično slučaj. Da oni ne bi pomislili da vam se dogodilo nešto loše jer se ne javljate na telefon, prethodno ih obavestite da ste odlučili da primenite digitalni detoks i objasnite im na koji način, u tom periodu, mogu doći do vas.
4. Ispunite prazninu
Kad god prestanete nešto da radite važno je da tu novonastalu prazninu ispunite nečim što vas usrećuje. Pre nego što započnete detoksikaciju odlučite se na koji način ćete ispuniti to slobodno vreme: mogli biste ići u šetnju, na kafu sa prijateljima, pročitati knjigu, svirati neki instrument – mogućnosti su beskonačne.
5. Obratite pažnju na to za šta vam zapravo tehnologija služi
Tokom detoksikacije imajte u vidu u kojim ste sve situacijama koristili telefon, internet ili laptop. Na taj način shvatićete za šta vam je zaista potrebna tehnologija, a kada preterujete sa društvenim mrežema i surfovanjem po internetu.