3 načina kako da prevenirate anemiju u trudnoći
Iako je svaka trudnoća drugačija, postoji nekoliko stvari koje većina trudnica može očekivati, uključujući povećan rizik za nastanak anemije. U ovom blog postu vam pišem o tri načina na koje možete da prevenirate anemiju u trudnoći.
Anemija nastaje zbog nedostatka crvenih krvnih zrnaca, koji su potrebni da prenesu kiseonik do tkiva u telu. Ovo stanje može učiniti da se osećate iscrpljeno, ali takođe može uzrokovati ozbiljne simptome, ukoliko se ne leči.
Dakle, anemija tokom trudnoće može uzrokovati veći rizik za prevremeni porođaj, nisku porođajnu težinu, pa čak i smrtnost majke.
Šta može da uzrokuje anemiju u trudnoći?
Dok je blaga anemija uobičajena za trudnice, ako se ne leči može postati ozbiljan problem, koji zahteva napredniji medicinski tretman.
Postoji više od 400 vrsta anemije. Takođe postoji mnogo različitih uzroka, ali se često svode na nedostatak crvenih krvnih zrnaca, potrebnih za kretanje kiseonika kroz telo.
Nasuprot tome, fiziološka anemija (ili diluciona pseudoanemija) je normalan proces povezan sa trudnoćom.
1. Nedostatak gvožđa
Kod ove vrste anemije, niske zalihe gvožđa dovode do smanjene proizvodnje hemoglobina (komponente crvenih krvnih zrnaca, koja transportuju kiseonik).
Tokom trudnoće telo napornije radi kako bi obezbedilo odgovarajuću ishranu za bebu koja raste, što dovodi do povećanja zapremine krvi za oko 45 %. I tada može doći do razvoja fiziološke anemije.
Telo takođe snabdeva bebu gvožđem potrebnim za stvaranje sopstvenog hemoglobina. Ovo povećanje volumena krvi i proizvodnja bebinog hemoglobina omogućava veći transport vitalnog kiseonika i hranljivih materija, ali povećava dnevnu potrebu za esencijalnim mineralima poput gvožđa.
2. Nedostatak folata
Anemija zbog nedostatka folata je još jedna uobičajena vrsta anemije, koja se javlja tokom trudnoće.
Folna kiselina je vitamin rastvorljiv u vodi koji pomaže u sprečavanju defekata neuralne cevi ili kognitivnih problema sa mozgom tokom trudnoće.
Ženama su potrebni viši nivoi folata tokom reproduktivnih godina i tokom trudnoće, zbog čega se često preporučuje uzimanje suplemenata folne kiseline čak i pre nego što pokušate da zatrudnite.
3. Nedostatak vitamina B12
Vitamin B12 telo takođe koristi u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca. On se prvenstveno nalazi u životinjskim namirnicama, kao što su meso, riba i jaja.
Iz tog razloga, žene koje ne konzumiraju redovno ovu hranu, uključujući vegane i vegetarijance, mogu biti izložene većem riziku za nedostatak ovog vitamina.
Neki ljudi takođe mogu imati poteškoća sa apsorpcijom vitamina B12, što takođe može uzrokovati njegov nedostatak.
Nedostatak folata i nedostatak vitamina B12 često se javljaju zajedno. Ako mislite da možda imate manjak ovih vitamina, obratite se lekaru, koji će analizom krvi utvrditi koju vrstu anemije imate.
Simptomi anemije
Dok kod blagih slučajeva anemije uopšte ne moraju da se pojave simptomi, umerena do teška stanja mogu imati sledeće simptome:
prekomerni umor ili slabost
bleda koža
kratak dah, lupanje srca ili bol u grudima
vrtoglavica
hladne ruke ili noge
Ukoliko imate anemiju tokom trudnoće možda ćete imati sve ili nijedan od ovih simptoma.
Na sreću, testovi krvi za otkrivanje anemije obično su rutinski tokom prenatalne nege. Možete očekivati da ćete biti testirani rano u trudnoći, i obično još jednom kada se približite terminu porođaja.
Ako imate neki od ovih simptoma, obavezno se konsultujte sa lekarom.
Načini da prevenirate pojavu anemije u trudnoći
U većini slučajeva se anemija tokom trdunoće može sprečiti, posebno uz ishranu bogatu odgovarajućim nutrijentima.
1. Prenatalni vitamini
Prenatalni vitamini obično sadrže većinu mikronutrijenata koji su vam potrebni tokom trudnoće, uključujući gvožđe i folnu kiselinu.
Uzimanje prenatalnog vitamina jednom dnevno je jednostavan način da dopunite pravilnu ishranu esencijalnim vitaminima i mineralima za dovoljnu proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Idealno je početi sa prenatalnim vitaminom najmanje 2 do 3 meseca pre pokušaja začeća.
2. Suplementi gvožđa
Ako imate nizak nivo gvožđa, lekar vam može preporučiti suplement gvožđa pored dnevnog prenatalnog vitamina.
Obično je trudnicama potrebno oko 27 miligrama gvožđa dnevno. Međutim, doza može da varira u zavisnosti od vrste gvožđa ili suplementa gvožđa koji se konzumira, tako da je najbolje da se o količini gvožđa konsultujete sa lekarom.
Takođe bi trebalo da izbegavate uzimanje suplemenata kalcijuma u vreme kada konzumirate suplement gvožđa, jer kalcijum može sprečiti telo da pravilno apsorbuje gvožđe.
Antacidi, odnosno lekovi koji služe za neutralizaciju želudačne kiseline, takođe mogu ometati pravilnu apsorpciju gvožđa. Obavezno uzimajte gvožđe 2 sata pre ili 4 sata nakon uzimanja antacida.
Konzumiranje suplementa gvožđa sa vitaminom C pomoći će telu da apsorbuje više gvožđa. Neki suplementi čak uključuju i jedno i drugo.
3. Pravilna ishrana
Većina žena tokom trudnoće može dobiti dovoljne količine gvožđa praktikujući balansiranu ishranu.
U dobre izvore gvožđa i folata spadaju:
piletina i ćuretina
riba
pasulj i drudge mahunarke
orašasti plodovi i semenke
tamnozeleno lisnato povrće
jaja
voće poput banana i dinja
Najlakše se apsorbuju životinjski izvori gvožđa. Ako gvožđe unosite iz biljnog izvora, kombinujte ga sa hranom bogatom vitaminom C, kao što su sok od paradajza ili narandže, kako biste povećali njegovu apsorpciju.