Bilje za lečenje i prevenciju kamena u žuči i bubrezima
Najbolji način sprečavanja kamena u bubregu jeste konzumiranje 6 do 8 čaša vode dnevno. Na taj način urin je suviše razređen da bi se formirao kamen. Vegetarijanska ishrana takođe pomaže, jer je bogata magnezijumom, a pokazalo se da jedinjenja magnezijuma smanjuju verovatnoću da ponovo nastane kamen u bubregu. Da biste prevenirali stvaranje kamena u žuči, jedite hranu siromašnu trans i zasićenim mastima (holesterolom), što ćete ostvariti sprovođenjem vegetarijanske, veganske ili samo uvođenjem više hrane biljnog porekla. U slučaju kamena u žuči ili u bubregu, treba da sledite savete lekara, napravite izmene u ishrani i uvedete lekovito bilje koje vam može pomoći. Ovo je bilje za lečenje i prevenciju kamena u žuči i bubrezima.
Rusa
(Chelidonium majus) se tradicionalno koristi za lečenje jetre, i to s dobrim razlogom. U jednoj studiji, istaživači su šezdestorici ljudi koji su imali simptome kamena u žuči dali tablete koje sadrže helidonin, aktivno jedinjenje ruse, i to tokom šest nedelja. Lekari su objavili značajno gubljenje simptoma. Helidonin i ostala jedinjenja ruse očigledno umiruju glatke mišiće žučnog trakta, poboljšavajući protok i smirujući nelagodnost gornjeg abdomena.
Pirevina
(Agropyron repens ili Elymus repens) se koristi u sprečavanju stvaranja kamena u bubregu i inflamatornih procesa urinarnog trakta. Pripremite čaj sa dve do deset kašičica podzemnog dela biljke. Isitnite je i natapajte pet do deset minuta u šolji kipuće vode. Pijte oko četiri šolje dnevno.
Đumbir
(Zingiber officinale). Vruće komprese napravljene sa koncentrovanim đumbirovim čajem mogu da olakšaju bolove kod napada kamena u bubregu. Komprese deluju kao kontrairitanti, izazivajući dodatnu nadraženost kože, što odvraća pažnju od dubinskih bolova bubrega.
Rastavić
U bilje za lečenje i prevenciju kamena u žuči i bubrezima spada i rastavić. Rastavić (Equisetum arvense) se upotrebljava protiv tegoba izazvanih kamenom u bubregu, kao i za opšte stanje urinarnog trakta. On podstiče izbacivanje mokraće. (Ovu lekovitu biljku trebalo bi da koristite samo uz konsultaciju sa lekarom).
Pitoma nana
(Mentha piperita) i ostale vrste nane tradicionalno se koriste za lečenje kamena u žuči. Jedna mešavina za izbacivanje kamena- britanski ,,čaj protiv kamena u žuči“- sadrži supstancu više različitih pripadnika porodice nana. U jednom britanskom istraživanju, ova mešavina pomogla je četvrtini ispitanika koji su je uzimali. Ako niste pod lekarskim nadzorom za vreme napada kamena u žuči, skuvajte ono što se zove ,,kameni čaj“ od onoliko vrsta nana koliko možete da prikupite u bašti ili prodavnici, posebno pitomu i kudravu nanu. Možete dodati nešto kardamoma, najbogatijeg izvora borneola, još jednog blagotvornog jedinjenja.
Kurkuma
(Curcuma longa) je blagotvorna za sprečavanje i lečenje kamena u žuči. Sadrži kurkumin, sastojak ispitivan zbog svoje efikasnosti u lečenju kamena u žuči. U jednom istraživanju miševima je eksperimentalno uveden kamen u žučnu kesu, a zatim im je davana hrana s malim procentom kurkumina i za pet nedelja kamen je izgubio 45 odsto svoje zapremine. Nakon deset nedelja, kamen se smanjio za 80 odsto u odnosu na miševe koji nisu bili pod tretmanom. Kurkumin podstiče rastvorljivost u žuči, što sprečava stvaranje kamena u žučnoj kesici, kao i razbijanje već postojećeg kamena. Ako bolujete od ove bolesti, kuvajte mnogo karija- i bogato dodajte kurkumu.
Zlatnica
(Solidago virgaurea) sadrži jedinjenje lejokarpozid – snažan diuretik, koji organizmu pomaže da izbaci višak vode. Uvidom u veliki broj kliničkih dokaza, zlatnica je delotvorna u lečenju hronočnih upala bubrega (nefritis). Stoga, može se reći da zlatnica dobra u sprečavanju i lečenju kamena u bubregu. Preporučuje se pravljenje čaja od pet kašičica isitnjenih, suvih cvetnih izdanaka na šolju kipuće vode. Dnevno možete popiti tri do četiri šolje. Isto tako ova biljka je dobra protiv kamena u žuči. Preporuka je da uzimate čaj mesec dana ukoliko nemate ozbiljne bolove. Kod preventive, pripremajte čaj s malo manje bilja.
Selen
(Levisticum officinale) je odličan u lečenju kamena u bubregu. Preporučuje se čaj od dve do četiri kašičice ove suve biljke na šolju kipuće vode, jednom dnevno. Selen je snažan diuretik.
Šareni čkalj
(Silybum marianum) bogat je jedinjenjem silimarinom, i ova biljka je jedan od najboljih zaštitnika jetre. Pozivajući se na istraživanja, silimarin takođe povećava rastvorljivost žučne kiseline, sprečavajući na taj način stvaranje kamena ili smanjujući već postojeći.
Peršun
(Petroselinum crispum) je diuretik koji sprečava nastajanje kamena u bubregu. Napravite čaj od jedne kašičice sušenog korena biljke preporučujući dve do tri šolje dnevno. Natapajte bilje 10-15 minuta, potom procedite.
Kopriva
(Urtica dioica). Nalaže se konzumiranje nekoliko šolja dnevno čaja od koprive radi sprečavanja i lečenja kamena u bubregu. Potopite kašičicu suve isitnjene biljke u šolju kipuće vode. Ili, jednostavno, jednom dnevno, skuvajte nešto zeleniša od koprive i uživajte u čorbi s malo sirćeta. Potrebno je da nosite rukavice kada berete lišće, međutim, žarne ćelije gube svoju moć kada se popare, dok je kuvano lišće izuzetno ukusno.