Kako se koriste eterična ulja?
Eterična ulja su moćni ekstrakti biljaka koji se koriste hiljadama godina u aromaterapiji, medicini, kozmetici i kulinarstvu. Njihova primena može imati veliki uticaj na fizičko i mentalno blagostanje. U ovom tekstu ću pisati o tome kako deluju, koje su njihove prednosti, kako ih pravilno koristiti i na šta treba obratiti pažnju pri kupovini kvalitetnih ulja.
Odakle dolaze eterična ulja i kako deluju?
Eterično ulje se dobija destilacijom ili presovanjem različitih delova biljaka – listova, cvetova, kore, plodova i smola. Sastav je kompleksan i bogat bioaktivnim jedinjenjima, koja mogu imati terapeutski efekat na telo i um.
Kada se udiše, eterično ulje stimulišu olfaktorni sistem i šalju signale limbičkom delu mozga, koji je odgovoran za emocije i sećanja, a kada se nanosi na kožu, prodiru kroz epiderm i dospevaju u krvotok, pružajući lokalne i sistemske efekte.
Koji su glavni benefiti primene eteričnih ulja?
Poboljšanje raspoloženja
Mnoge arome imaju sposobnost da pozitivno utiču na raspoloženje, smanjuju stres i poboljšavaju koncentraciju. Citrusno ulje, poput limuna i mandarine, osvežavaju i stimulišu um, dok lavanda i tamjan deluju umirujuće.
Antiupalna dejstva
Eterično ulje poput tamjana, eukaliptusa i ruzmarina ima snažna antiinflamatorna svojstva i mogu pomoći u ublažavanju upalnih procesa u telu.
Dobro za smanjenje bolova
Ulje čajevca, minta i lavanda deluju analgetski, smanjujući bolove u mišićima, glavobolju i menstrualne tegobe.
Bolji i mirniji san
Lavanda i kamilica su poznati prirodni sedativi koji pomažu kod nesanice i poboljšavaju kvalitet sna.
Jačanje imuniteta
Ulje poput čajevca, eukaliptusa i limuna imaju antimikrobna svojstva i mogu doprineti jačanju odbrambenog sistema organizma.
Bolja prohodnost disajnih puteva
Eukaliptus i bor pomažu u otvaranju disajnih puteva i olakšavanju simptoma prehlade i alergija.
Koja su svojstva kvalitetnih eteričnih ulja?
Kvalitet eteričnih ulja direktno utiče na njihovu efikasnost i bezbednost primene. S obzirom na to da tržište obiluje različitim vrstama eteričnih ulja, od visoko kvalitetnih do sintetičkih ili razblaženih varijanti, važno je znati kako prepoznati pravo, terapeutski vredno eterično ulje.
100% čista i bez sintetičkih dodataka
Pravo eterično ulja ne sme sadržavati sintetičke mirise, hemijske stabilizatore ili aditive koji mogu narušiti njegovu efikasnost i potencijalno izazvati neželjene reakcije. Ono je uvek potpuno prirodno i dobijeno isključivo iz biljnih izvora.
Dobijena destilacijom parom ili hladnim presovanjem
Metoda ekstrakcije igra ključnu ulogu u očuvanju aktivnih sastojaka ulja. Većina eteričnih ulja dobija se destilacijom, dok se agrumi poput limuna, pomorandže i bergamota dobijaju hladnim presovanjem kore ploda. Korišćenje hemijskih rastvarača za ekstrakciju može kompromitovati kvalitet ulja.
Poseduju latinski naziv biljke na etiketi
Latinski naziv biljke jasno identifikuje botanički izvor eteričnog ulja, što je ključno za razlikovanje vrsta koje imaju slična uobičajena imena, ali različita svojstva. Na primer, „Lavandula angustifolia“ označava pravu lavandu, dok „Lavandula latifolia“ ima drugačiji sastav i delovanje.
Dolaze u tamnim staklenim bočicama radi zaštite od svetlosti
Eterična ulja su fotosenzitivna i mogu izgubiti svoja terapeutska svojstva ako su izložena direktnoj svetlosti. Zbog toga se čuvaju u tamnim staklenim bočicama, obično od ćilibarskog ili kobalt plavog stakla, koje ih štiti od UV zračenja i oksidacije.
Imaju jasno definisan hemijski sastav
Kvalitetno eterično ulje karakteriše specifičan hemijski profil, koji zavisi od vrste biljke, klime, tla, nadmorske visine i načina obrade. Pouzdani proizvođači vrše gasnu hromatografiju i masenu spektrometriju (GC/MS analizu) kako bi garantovali da ulje sadrži odgovarajuće hemijske komponente i da nije kontaminirano ili razblaženo.
Koja su najpopularnija eterična ulja?
1. Lavanda
Pušta, pomaže kod nesanice i opekotina.
2. Menta
Osvežava, poboljšava koncentraciju i smanjuje mučninu.
3. Čajevac
Snažan antiseptik, idealan za kožu sklonu aknama.
4. Iglice bora
Pomažu disajnim putevima i jačaju imunitet.
5. Limun
Pročišćava vazduh i osvežava um.
6. Eukaliptus
Otvara disajne puteve i pomaže kod prehlade.
7. Mandarina
Poboljšava raspoloženje i deluje umirujuće.
8. Žalfija
Balansira hormone i poboljšava cirkulaciju.
9. Tamjan
Snažan antimikrobni efekat.
10. Cimet
Podstiče cirkulaciju i greje telo.
Aromatična primena eteričnih ulja
Aromatična primena je jedan od tri osnovna načina upotrebe eteričnih ulja. Dok drugi načini upotrebe zahtevaju konzumiranje ulja ili tretiranje kože, aromatični način primene nam omogućava da iskusimo eterično ulje putem vazduha. Ovaj način primene predstavlja najjednostavniji način upotrebe eteričnih ulja, uz pomoć kog možete iskusiti njihovu snažnu, pročišćujuću, opuštajuću ili podižuću aromu. Aromatična primena podrazumeva inhalaciju ili korišćenje difuzera za osvežavanje prostora u kom boravite.
Šta se dešava kada udišete aromu eteričnog ulja? Kada otvorite bočicu, aromatična jedinjenja se šire vazduhom i na taj način dolaze u kontakt sa olfaktornim receptorima, koji se nalaze u našem nosu. Ovi receptori su deo olfaktornog sistema, koji je povezan sa našim čulom mirisa. Odatle miris putuje do limbičkog sistema, u kom pokreće reakcije na osnovu naših sećanja i iskustava, te nas tako određeni mirisi i arome mogu podsetiti na detinjstvo, određeno putovanje, itd.
Načini aromatične primene
– Difuzer – Sipajte nekoliko kapi eteričnog ulja (ne više od 3-4 ukoliko tek počinjete sa upotrebom ulja) u difuzer, koji pretvara ulje u kapljice mikroskopske veličine, a zatim ih raspršuje po vazduhu. Na ovaj način možete uživati u aromi eteričnog ulja do nekoliko sati.
– Inhalacija – Nakapajte nekoliko kapi eteričnog ulja na dlanove, protrljajte ih i približite dlanove nosu, te udahnite nekoliko puta. Važno je da dlanovima ne dodirujete kožu lica.
– Raspršivač – Razblažite nekoliko kapi eteričnog ulja u vodi, sipajte u raspršivač i po potrebi aplikujte kako biste osvežili prostor, nameštaj, posteljinu, itd.
Spoljna primena eteričnih ulja
Spoljna primena je veoma efikasna metoda korišćenja eteričnih ulja. S obzirom na to da eterična ulja imaju malu molekularnu težinu i da su liposolubilna, lako prodiru u kožu. Kada se apsorbuju, zadržavaju se u području primene i deluju blagotvorno.
Iako se ulje generalno lako apsorbuje, postoji mnogo načina za dodatno povećanje njihove apsorpcije. Blaga masaža će pojačati priliv krvi u područje primene, što će uticati na distribuciju ulja kroz telo. Upotreba baznog ulja može takođe povećati apsorpciju, posebno kod kože koja je suva ili se peruta, tako što će pomoći hidrataciju kože i usporiti isparavanje ulja.
Kako biste smanjili verovatnoću povećanja osetljivosti kože, posebno kada je reč o mladoj ili već osetljivoj koži, preporučuje se upotreba baznog ulja (poput frakcionisanog kokosovog ulja), kako bi se jača ulja razblažila, ili kod prve upotrebe određenog eteričnog ulja. Preporučena razmera je 1:3 – jedna kap eteričnog ulja na tri kapi baznog ulja.
Uvek je bolje da eterično ulje upotrebljavate u nekoliko manjih doza u toku dana, umesto jedne veće doze. Počnite sa najmanjom mogućom dozom (1-2 kapi). Doza za spoljnu primenu se može koristiti na 4-6 sati, po potrebi. Imajući u vidu da smo svi drugačiji, doza će varirati u zavisnosti od težine, godina i zdravstvenog stanja određene osobe.
Područja primene eteričnih ulja
– Vrat
– Čelo i slepoočnice
– Grudi i stomak
– Ruke, noge, donji deo stopala
Drugi efikasni načini spoljne primene eteričnih ulja
– Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja u toplu kupku.
– Napravite toplu ili hladnu oblogu potapajući peškir u vodu, u koju ste dodali eterično ulje, a zatim ga postavite na željeno mesto.
– Dodajte ulje u losion ili hidratantnu kremu za telo i namažite na kožu.
Osetljiva područja koja bi trebalo izbegavati:
– Pojedini delovi lica, poput kože u predelu očiju
– Oči i unutrašnjost uha
– Ispucala, oštećena ili na drugi način povređena koža
Interna primena eteričnih ulja
Pojedina eterična ulja imaju bogatu kulinarsku istoriju i mogu se koristiti kao suplementi u ishrani, jer podržavaju zdravlje. Kada pospete cimet na ovsenu kašu, napravite šolju čaja od nane ili dodate listove svežeg bosiljka preko špageta, vi zapravo konzumirate neka od isparljivih aromatičnih jedinjenja eteričnih ulja.
Eterična ulja doprinose zdravlju, kao i ukusu i aromi hrane. Kada su u koncentrisanoj formi, eterična ulja se mogu koristiti kao suplementi u ishrani. Interna upotreba je takođe bezbedan i efikasan način primene eteričnih ulja.
Kada ih unesemo kroz hranu, eterična ulja direktno kroz gastrointestinalni trakt ulaze u krvotok, kojim se prenose kroz telo. Kao što smo rekli, eterična ulja su liposolubilna, što znači da se lako prenose do svih organa u našem telu, uključujući i mozak. Zatim, kao i sve što konzumiramo, eterična ulja se metabolišu u jetri, a nakon toga, izlučuju.
Sastav eteričnih ulja je veoma kompleksan. Svaki sastojak sadrži jedinstveni set biohemijskih svojstava koja drugačije deluju na ćelije i organe. Iako ovi mehanizmi još uvek nisu u potpunosti shvaćeni, njihovi pozitivni rezultati su dokazani. Svakako, naše telo može metabolisati samo odgovarajuće doze eteričnih ulja.
Doziranje prema preporukama iz uputstava i drugih stručnih smernica treba strogo poštovati i pratiti kako bi se izbegla neželjena dejstva.
Efikasni načini interne primene
– Koristite eterična ulja za kuvanje ili pečenje kao zamenu za sveže ili suve začine i začinsko bilje. Imajte u vidu da su eterična ulja jača od svežih ili suvih začina, te počnite sa veoma malom količinom.
– Kada su u pitanju jača ulja, bolje je dodavati ih čačkalicom nego u kapima. (Umočite čist kraj čačkalice u ulje, a zatim dodajte u jelo.)
– Dodajte eterično ulje u vodu, smutije, mleko, čaj ili druge napitke.
– Unosite eterična ulja u kapsulama ili dodajte malu količinu u jogurt ili sos od jabuka.
Ko sam ja?
Ja sam sertifikovani health coach, holistički nutricionista, autor šest knjiga, organizator najpopularnijeg detoks programa u regionu – “5 dana detoks program”, kao i idejni tvorac linije suplemenata pod brendom Totally Wellness, formulisanih u saradnji sa eminentnim evropskim naučnim timom.
Nakon ozdravljenja od karcinoma levog bubrega, od 2005. godine posvećena sam zdravom načinu života. Moj potpuni oporavak inspirisao je pronalaženje svrhe u daljem deljenju znanja o značaju zdrave ishrane i građenja kvalitetnih navika, te sam u Njujorku završila studije health coachinga, u Amsterdam “Kushi Institut”, a u Beogradu nutricionizam.