Kombuha: Šta je i kako se pije?
Kombuha, drevni fermentisani napitak, poslednjih godina sve više osvaja one koji teže zdravijem načinu života. Popularnost kombuhe leži u njenom jedinstvenom ukusu i snažnom potencijalu da doprinese opštem zdravlju organizma. Ovaj osvežavajući eliksir kombinuje prednosti prirodne fermentacije i probiotika.
U nastavku teksta saznaćete šta je tačno kombuha, kako se priprema i konzumira, koje benefite pruža organizmu, ali i koje mere opreza treba imati na umu.
Kako i od čega se pravi kombuha?
Sastojci
- Zeleni i crni čaj
Osnovu kombuhe čini infuzija zelenog ili crnog čaja, koji donose bogatstvo antioksidanasa i pružaju optimalnu bazu za fermentaciju. - SCOBY
SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) je gusti, želat disk koji pokreće proces fermentacije. On je srce kombuhe i domaćin korisnih mikroorganizama. - Šećer
Iako može delovati kontradiktorno, šećer je neophodan u pripremi jer hrani SCOBY tokom fermentacije. Veći deo šećera se razgrađuje i transformiše tokom procesa. - Starter tečnost
Mala količina već fermentisane kombuhe služi kao starter, stabilišući pH i omogućavajući pravilan razvoj bakterija. - Voda
Koristi se isključivo filtrirana voda, bez hlora i teških metala, kako bi se sačuvala delikatna ravnoteža mikroorganizama.
Koraci pripreme
Priprema kombuhe zahteva strpljenje i pažnju, jer na taj način nastaje i osvežavajući i zdrav napitak bogat probioticima. Svaki korak u pripremi ima svoju ulogu u stvaranju ovog drevnog eliksira.
1. Priprema čaja sa šećerom
Na početku se kuva zeleni, crni ili kombinovani čaj. U vodu koja je upravo proključala dodaju se listići ili kesice, kao i određena količina belog šećera (standardno oko 50–100 grama na litar vode).
2. Hlađenje čaja na sobnu temperaturu
Nakon što se čaj skuva, mora se potpuno ohladiti. Dodavanje SCOBY-ja u vruć čaj može uništiti njegov mikrobiološki sastav. Idealno je da čaj odstoji nekoliko sati dok ne dostigne sobnu temperaturu (oko 22–25°C).
3. Dodavanje SCOBY-ja i starter tečnosti
Kada se čaj ohladi, u njega se dodaje SCOBY (simbiotska kultura bakterija i kvasaca), kao i starter tečnost, što je najčešće prethodno fermentisana kombuha. Starter tečnost snižava pH i štiti napitak od razvoja štetnih bakterija u početnoj fazi fermentacije.
4. Fermentacija na tamnom i toplom mestu 7–14 dana
Staklena tegla sa kombuhom se pokrije čistom gazom ili pamučnom krpom i ostavi na tamno, toplo mesto, daleko od direktne sunčeve svetlosti. Optimalna temperatura je između 24°C i 29°C. U zavisnosti od željenog ukusa, blažeg ili intenzivnijeg, fermentacija može trajati od 7 do 14 dana. Što duže fermentira, kombuha će biti kiselija i manje slatka.
5. Degustacija i flaširanje fermentisane tečnosti
Po isteku fermentacije, pažljivo se uklanja SCOBY, a tečnost se prvobitno proba. Ukoliko je ukus odgovarajuć i balansiran, sa blagom kiselošću i blago osvežavajućim mehurićima, napitak je spreman za flaširanje. Tečnost se procedi i sipa u staklene flaše, po mogućstvu sa hermetičkim zatvaračem.
6. Sekundarna fermentacija (opcionalno) za dodatni gas i ukus
Za dodatnu karbonizaciju i slojevitost ukusa, flaše sa kombuhom se mogu ostaviti zatvorene još 2–5 dana na sobnoj temperaturi. U ovoj fazi se mogu dodati komadići voća, đumbir, limun, nana ili cveće poput lavande. Nakon sekundarne fermentacije, flaše se čuvaju u frižideru da bi se zaustavio proces i očuvala svežina.
Svaki korak u ovom procesu doprinosi autentičnom karakteru kombuhe, stvorene bez konzervansa, boja ili veštačkih aroma.
Koji je najbolji način za čuvanje kombuhe?
Kombuha se čuva u staklenim flašama, sa čvrsto zatvorenim poklopcem, u frižideru, jer niske temperature usporavaju fermentaciju i čuvaju aromu. Preporučuje se konzumacija u roku od dve do četiri nedelje.
Zašto izabrati kombuhu kao deo zdravog stila života?
Prirodna fermentacija bez veštačkih dodataka
Priprema kombuhe je 100% prirodan proces, a napitak se pravi bez aditiva, konzervansa i veštačkih aroma.
Bogata korisnim bakterijama
Zahvaljujući probiotskim kulturama, kombuha podstiče zdravu mikrobiotu, utiče na probavu, metabolizam i emocionalnu stabilnost.
Savršeno osveženje bez rafinisanih šećera i konzervansa
Za razliku od gaziranih pića, kombuha osvežava bez štetnih sastojaka, sa minimalnim sadržajem prirodnog šećera.
Zdrava alternativa industrijskim gaziranim napicima
Kombuha je niskokalorična, prirodno gazirana, i predstavlja idealan izbor za one koji žele da smanje unos industrijskih napitaka bez odricanja od osveženja.
Za šta je dobro da se pije kombuha?
Pospešuje detoksikaciju organizma
Kombuha podržava jetru i limfni sistem, pomažući telu da se prirodno oslobodi toksina.
Jača imunitet
Probiotici, polifenoli i enzimi iz kombuhe jačaju otpornost organizma na viruse i bakterije.
Poboljšava probavu
Kombuha stimuliše rad digestivnog trakta, reguliše crevnu floru i ublažava nadutost.
Podržava zdravlje srca
Istraživanja ukazuju na sposobnost kombuhe da snižava nivo lošeg holesterola i krvni pritisak.
Povećava energiju
Zahvaljujući maloj količini kofeina i gvožđa, kombuha podiže energiju na prirodan način.
Pomaže mršavljenju
Podstiče metabolizam i smanjuje želju za šećerom, što može pomoći u procesu regulacije telesne mase.
Smanjuje bolove u zglobovima
Glukozamini iz fermentacije podržavaju sinovijalnu tečnost i smanjuju inflamaciju.
Jača gvožđe u krvi
Organska forma gvožđa iz čaja i proces fermentacije povećavaju njegovu iskoristljivost u telu.
Normalizuje krvni pritisak
Zahvaljujući antioksidansima, kombuha pozitivno deluje na cirkulaciju i elastičnost krvnih sudova.
Pozitivno utiče na ravnotežu hormona
Zdrava crevna flora utiče na balans hormona, uključujući insulin, estrogen i kortizol.
Kako i kada konzumirati kombuhu?
Ujutru – za energičan početak dana
Čaša kombuhe na prazan stomak osvežava organizam i podstiče probavu.
Uz obrok
Kao prirodno fermentisan napitak, kombuha pomaže varenju teže hrane.
Nakon treninga
Rehidratacija i osveženje uz probiotike je odličan način da se telo oporavi posle fizičkog napora.
Popodnevni odmor
Uz kombuhu možete da osetite blagi stimulativni efekat bez osećaja nervoze koji može da se javi prilikom konzumiranja kafe.
Uveče
U manjim količinama, kombuha može umiriti stomak i pomoći boljem snu, ukoliko ne sadrži previše kofeina.
Koje su moguće nuspojave konzumiranja kombuhe?
Kod osetljivih osoba, kombuha može izazvati blage digestivne tegobe, poput nadutosti, gasova ili mučnine. Takođe, preterana konzumacija može dovesti do viška kiselosti ili problema sa tolerancijom histamina. Uvek je preporučljivo početi sa malim količinama i pratiti reakciju organizma.
Da li svi mogu da konzumiraju kombuhu?
Ne preporučuje se trudnicama, dojiljama, osobama sa oslabljenim imunitetom i onima sa ozbiljnim oboljenjima jetre bez prethodne konsultacije sa lekarom. Takođe, dijabetičari treba da budu oprezni zbog prisutnosti šećera i potencijalnih oscilacija glikemije.
Ko sam ja?
Ja sam sertifikovani health coach, holistički nutricionista, autor šest knjiga, organizator najpopularnijeg detoks programa u regionu – “5 dana detoks program”, kao i idejni tvorac linije suplemenata pod brendom Totally Wellness, formulisanih u saradnji sa eminentnim evropskim naučnim timom.
Nakon ozdravljenja od karcinoma levog bubrega, od 2005. godine posvećena sam zdravom načinu života. Moj potpuni oporavak inspirisao je pronalaženje svrhe u daljem deljenju znanja o značaju zdrave ishrane i građenja kvalitetnih navika, te sam u Njujorku završila studije health coachinga, u Amsterdam “Kushi Institut”, a u Beogradu nutricionizam.