"5 DANA DETOKS PROGRAM" 12-16.5.

Morska so – Sve zdravstvene prednosti i priprema kupke

Da li znate koje su sve prednosti kupke sa dodatkom morske soli? Kupke sa morskom soli poznate su po brojnim lekovitim i terapeutskim svojstvima, kao i po sposobnosti da olakšaju stres i ojačaju celokupno zdravlje.

Ali pre nego što pustite vodu i uskočite u kadu, saznajte koje vrste morske soli postoje, koje su to prednosti kupke sa dodatkom morske soli, koje mere predostrožnosti treba preduzeti, te na koji način se pripremaju ove kupke.

Šta je morska so?

U pitanju je vrsta soli koja nastaje isparavanjem morske vode. Od kuhinjske soli razlikuje se prema ukusu, teksturi i načinu obrade. Zapravo, ova so se gotovo ne prerađuje ili se minimalno prerađuje, budući da direktno nastaje ispravanjem morske vode, a zahvaljujući tome sadrži brojne minerale u tragovima poput magnezijuma, kalcijuma, cinka, gvožđa i kalijuma.

Budući da se kuhinjska so upotrebljava za pripremu hrane, podvrgava se preradi kako bi se dobila fina tekstura. U tom procesu prerade gubi minerale koji su prisutni u morskoj soli.

Vrste morske soli

Na tržištu je dostupno mnogo vrsta morskih soli.

So iz Mrtvog mora, koja se dobija direktno iz Mrtvog mora, najčešće se koristi za pravljenje kupki. Dolazi u različitim formama – može biti sitna i krupna. Najbolja je za terapijsku upotrebu – opušta, ublažava upalu mišića, te pruža olakšanje za određena stanja kože.

Epsom so je magnezijum sulfat, odnosno gorka morska so, koja se najčešće koristi kao kupka za detoksikaciju organizma, odnosno eliminaciju štetnih materija iz tela. Takođe, rastvorom ove soli u vodi možete da ispirate nos, ublažite simptomi prehlade, upale sinusa, grla, a upotrebljava se i za inhalaciju.

Himalajska so za kupanje balansira nivo natrijuma i kalijuma u telu i na taj način normalizuje krvi pritisak.

U kulinarske svrhe najčešće se koristi rafinisana i nerafinisana jodirana morska so, koja se dobija isparavanjem iz okeasnkih voda. Nažalost, na našem tržištu još uvek nema nerafinisane morske soli, koja je mnogo bolji i zdraviji izbor od rafinisane. Himalajska so se, takođe, koristi kao začin za hranu i predstavlja moj izbor jer nije rafinisana.

Za šta je morska so uopšteno dobra?

1. Poboljšava varenje

Stimuliše lučenje probavnih sokova, čime olakšava varenje i pomaže u apsorpciji hranjivih materija.

2. Kontrola krvnog pritiska

Minerali poput kalijuma i magnezijuma doprinose održavanju normalnog krvnog pritiska, čineći morsku so boljim izborom u ishrani.

3. Zdravlje kože i uklanjanje crvenila

Kupke sa morskom soli smiruju iritiranu kožu i smanjuju upale, što je posebno korisno kod psorijaze, ekcema i akni.

4. Jačanje imunološkog sistema

Obezbeđuje esencijalne minerale koji igraju ključnu ulogu u jačanju imunog sistema i borbi protiv infekcija.

5. Minerali smanjuju rizik od osteoporoze

Minerali prisutni u morskoj soli pomažu u očuvanju gustine kostiju, čime se smanjuje rizik od osteoporoze.

6. Korisna za disajne puteve

Inhalacija rastvora morske soli može značajno olakšati simptome astme, prehlade i drugih respiratornih problema.

7. Uklanjanje peruti

Upotreba morske soli može pomoći u smanjenju peruti i drugih problema sa skalpom zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima.

8. Važan izvor kalcijuma i kalijuma

Predstavlja prirodan izvor ovih minerala, ključnih za ravnotežu elektrolita i zdravlje srca i mišića.

Zašto je morska so bolja od kuhinjske soli?

Morska so, za razliku od kuhinjske, zadržava svoje prirodne minerale jer se ne podvrgava agresivnim procesima rafinacije. Ovi minerali doprinose boljem zdravlju, dok je kuhinjska so uglavnom siromašna hranljivim materijama. Takođe, morska so ima bogatiji ukus, što može doprineti smanjenju ukupnog unosa soli u ishrani.

Prednosti kupke sa morskom soli

Ako tražite način da se oslobodite stresa, ublažite bolne mišiće i ublažite iritacije na koži, razmotrite kupku sa morskom soli.

Dok je ležanje u kadi lep način da se relaksirate nakon napornog dana, dodavanjem morske soli povećavate koristi za kožu, mišiće i zglobove.

1. Povoljna je za reumatske bolesti

U istraživanju objavljenom u časopisu ”Seminars in Arthritis and Rheumatism”, utvrđeno je da su ove kupke korisne u lečenju reumatskih bolesti, uključujući reumatoidni artritis, psorijazni artritis, ankilopoezni spondilartritis, te osteoartritis kolena.

2. Korisna je za zdravlje kože

Mnogi dermatolozi preporučuju ove kupke pacijentima sa psorijazom, ekcemom i drugim problemima suve kože. Naime, slane kupke mogu pomoći u uklanjanju ljuspica sa kože, te umanjiti svrab uzrokovan psorijazom. Takođe, one mogu pomoći ljudima koji imaju problem sa aknama i atopijskim dermatitisom.

3. Druge prednosti kupke sa dodatkom morske soli uključuju:

– olakšavanje bolova u mišićima

– ublažavanje grčeva u mišićima

– bolju cirkulaciju

– smanjenje ukočenosti zglobova

– umirivanje bolnih, preopterećenih nogu i stopala

Kako da pripremite kupku sa morskom soli

RECEPT

Dodajte ¼ šolje morske soli u kadu standardne veličine, koju ste prethodno napunili vodom. Težite da temperatura vode bude za dva stepena viša od telesne temperature kako biste iskoristili sva lekovita svojstva koja ova kupka poseduje. Lezite u kadu 15 do 20 minuta ili kraće. Kada završite sa kupkom, osušite se i nanesite hidratantnu kremu na kožu. Ako ¼ šolje morske soli nije dovoljna, u zavisnosti od veličine tela i stanja kože, zdrava odrasla osoba može dodati do dve šolje morske soli u toplu vodu u kadi standardne veličine.

Da li je morska so dobra za svakoga?

Postoje neke mere predostrožnosti koje treba uzeti u obzir pre nego što napunite kadu.

Ako imate alergijsku reakciju poput osipa ili svraba, kožnu infekciju ili otvorenu ranu, izbegavajte upotrebu kupke sa dodatkom morske soli.

Takođe bi trebalo da porazgovarate sa svojim lekarom pre nego što isprobate ovu kupku ako imate kožne bolesti poput psorijaze, akni ili atopijskog dermatitisa.

Ko sam ja?

Ja sam sertifikovani health coach, holistički nutricionista, autor šest knjiga, kreator i organizator dva popularna programa ishrane – “5 dana detoks program” i “Green Method“ program.

Nakon ozdravljenja od karcinoma levog bubrega, od 2005. godine posvećena sam zdravom načinu života. Moj oporavak inspirisao je pronalaženje svrhe u daljem deljenju značajnih informacija i znanja u oblasti nutricionizma, te sam u Njujorku završila studije health coachinga, a potom sam u januaru 2014. godine osnovala Totally Wellness. Moja misija je da pomognem ljudima da uz zdravu ishranu unapređuju stil života.

Često postavljana pitanja (FAQ)

Da li je morska so bolja od obične soli?

Da, zbog svog sadržaja minerala koji doprinosi boljem zdravlju.

Kako često mogu koristiti kupke sa morskom solju?

Preporučuje se 1-2 puta nedeljno, ali sve zavisi od individualnih potreba.

Može li morska so iritirati kožu?

U retkim slučajevima, ona može iritirati kožu, posebno ako postoji preosetljivost.

Koja je razlika između fine i krupne morske soli?

Razlika je u veličini kristala, ali obe vrste zadržavaju isti nutritivni profil.

Da li je morska so pogodna za osobe sa osetljivom kožom?

Da, ali je važno koristiti je umereno i pratiti reakcije kože.

Kako odabrati najbolju morsku so za kupke?

Birajte nerafinisanu morsku so sa prirodnim mineralima.

Da li postoji rizik od prekomernog korišćenja morske soli u ishrani?

Prekomerni unos može dovesti do problema sa krvnim pritiskom.
Kliknite da ocenite!
[Ukupno ocena: 0 Prosečna ocena: 0]

SVAKE SREDE U 9h u vaŠem inboxu

prijavite se na newsletter

Zajednica od

120 000+ pratilaca

Pratite sadržaj koji svakodnevno kreiram za vas, uz holistički pristup zdravlju, ishrani i životnim navikama.