Kako smanjiti količinu gvožđa u krvi
Osim što nizak nivo gvožđa u krvi može da uzrokuje različite zdravstvene tegobe, i prevelika količina gvožđa može da ima negativne posledice na organizam. U ovom blog postu vam pišem o tome kako smanjiti količinu gvožđa u krvi.
Šta je gvožđe i koje su njegove zdravstvene prednosti?
Gvožđe je esencijalni mineral, potreban telu za rast i razvoj, te za proizvodnju određenih hormona.
Ovaj nutrijent učestvuje u brojnim metaboličkim procesima, a pre svega u sintezi hemoglobina koji transportuje kiseonik od pluća do svih ćelija u telu.
Iako čovekov organizam ima solidne mehanizme za njegovu regulaciju, u nekim situacijama može doći do preterane akumulacije, ali mnogo češće do nedostatka gvožđa zbog neodgovarajućeg načina ishrane.
Organizam nije u stanju sam da ga stvara, već se unosi isključivo hranom. Uobičajnom ishranom dnevno se unese u količini od 10 do 20 mg, ali se od toga apsorbuje manje od 10 odsto. Na apsorpciju, osim individualnih svojstava hrane, utiču i pol, uzrast, fiziološko stanje, kao i rezerve gvožđa u organizmu.
Postoje dve vrste gvožđa u hrani. Hem gvožđe potiče iz životinjskih proteina, kao što su jaja, riba i sve vrste mesa, dok ne-hem gvožđa ima u namirnicama biljnog porekla, poput voća, povrća, žitarica, mahunarki i semenki, kao što su suve kajsije, kinoa, sočivo, leblebija, pasulj, konopljino seme i dr. Čovekovo telo lakše apsorbuje hem gvožđe.
Zašto je važna regulacija nivoa gvožđa u organizmu?
Budući da je gvožđe potrebno za osnovne telesne funkcije, ne bi trebalo da ga unosimo u velikim količinama. Osim toga, prevelika količina gvožđa u organizmu može biti izuzetno toksična.
Telo reguliše nivo gvožđa podešavanjem brzine apsorpcije gvožđa iz digestivnog trakta.
Hepcidin, hormon koji reguliše gvožđe, odgovoran je za održavanje ravnoteže zaliha gvožđa. Njegova glavna funkcija je suzbijanje apsorpcije gvožđa.
To funkcioniše po sledećem principu:
Visoke zalihe gvožđa – povećava se nivo hepcidina – smanjuje se apsorpcija gvožđa.
Niske zalihe gvožđa – nivo hepcidina se smanjuju – povećava se apsorpcija gvožđa.
Većinu vremena ovaj sistem radi prilično dobro. Međutim, nekoliko poremećaja koji potiskuju proizvodnju hepcidina mogu uzrokovati preopterećenost tela gvožđem.
S druge strane, uslovi koji stimulišu formiranje hepcidina mogu izazvati nedostatak gvožđa.
Na balans gvožđa utiče i količina gvožđa u ishrani. Dakle, ishrana sa malo gvožđa može izazvati nedostatak ovog nutrijenta. Isto tako, prevelika doza suplemenata gvožđa može izazvati ozbiljno trovanje gvožđem.
Koje su donje i gornje granične vrednosti gvožđa u krvi?
Granične vrednosti gvožđa u krvi variraju u zavisnosti od pola i starosne dobi. Za muškarce, normalan nivo se kreće između 12 i 31 µmol/L, dok je kod žena donja granica nešto niža, zbog menstrualnog ciklusa. S obzirom na to da prekomerni nivoi gvožđa mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, praćenje ovih vrednosti je od ključnog značaja za prevenciju.
Šta može da utiče na umanjenu apsorpciju gvožđa?
Namirnice bogate kalcijumom
Kalcijum, mineral poznat po svojoj ulozi u zdravlju kostiju, može negativno uticati na apsorpciju gvožđa iz creva, posebno kada se konzumira zajedno sa namirnicama bogatim gvožđem.
Oksalati
Oksalati, prisutni u povrću poput spanaća i cvekle, mogu se vezivati za gvožđe u crevima i smanjiti njegovu apsorpciju.
Fitati
Fitati, koji se nalaze u integralnim žitaricama i mahunarkama, poznati su po svom inhibirajućem efektu na apsorpciju gvožđa.
Koji su glavni simptomi viška gvožđa u organizmu?
Umor i malaksalost
Prekomeran nivo gvožđa u telu može dovesti do hroničnog umora, jer previše gvožđa uzrokuje oksidativni stres na ćelijskom nivou.
Bolovi u mišićima i zglobovima
Akumulacija gvožđa u zglobovima može izazvati bol i upalu, što dovodi do artritisa ili drugih zglobnih problema.
Bolovi regije abdomena
Povećano gvožđe može prouzrokovati nelagodnost u abdomenu, naročito u predelu jetre i pankreasa.
Hiperpigmentacija
Višak gvožđa može izazvati promene u boji kože, stvarajući tamniju nijansu na određenim delovima tela.
Hormonska insuficijencija
Prekomeran nivo gvožđa može narušiti funkciju endokrinih žlezda, izazivajući hormonski disbalans.
Gubitak libida
Hormonske promene izazvane viškom gvožđa često rezultiraju smanjenim seksualnim nagonom.
Šta se podrazmeva pod trovanjem gvožđem?
Trovanje gvožđem može biti iznenadno ili postepeno. Ono može nastati slučajnim predoziranjem, dugotrajnim uzimanjem visokih doza suplemenata ili hroničnim poremećajima preopterećenja gvožđem.
U situacijama trovanja gvožđem značajno se povećava nivo ”slobodnog” gvožđa u telu, koji je, suprotno od antioksidansa, prooksidant i može da ošteti ćelije.
Rani simptomi trovanja gvožđem podrazumevaju bol u stomaku, mučninu i povraćanje.
Šta je prepoterećenost gvožđem?
Preopterećenost tela gvožđem nije isto što i trovanje gvožđem. Prepoterećenost gvožđem podrazumeva postepeno nakupljanje gvožđa u telu, jer regulatorni sistemi tela ne uspevaju da zadrže nivo gvožđa u zdravim granicama.
Najčešći poremećaj preopterećenja gvožđem je nasledna hemohromatoza. U pitanju je genetski poremećaj koji karakteriše prekomerna apsorpcija gvožđa iz digestivnog trakta. Ovo dovodi do nakupljanja gvožđa u tkivima i organima. Vremenom, nelečena hemohromatoza povećava rizik za razvoj artritisa, raka, problema sa jetrom, dijabetesa i srčane insuficijencije.
Najefikasniji način da se oslobodite viška gvožđa je gubitak krvi. Zbog toga je manje verovatno da će žene sa menstruacijom doživeti preopterećenje gvožđem. Isto tako, oni koji često daju krv u manjem su riziku.
Ako ste skloni preopterećenju gvožđem, rizik za razvoj različitih zdravstvenih problema možete smanjiti na ove načine:
– Smanjite unos hrane bogate gvožđem, kao što je crveno meso.
– Redovno dajte (vadite) krvi.
– Izbegavajte uzimanje vitamina C sa hranom koja je bogata gvožđem.
– Izbegavajte upotrebu posuđa napravljenog od gvožđa.
– Ne uzimajte suplemente gvožđa.
O upotrebi bilo kojih suplemenata potrebno je da se konsultujete sa lekarom.
Negativne posledice prevelike količine gvožđa
Kao i premale, tako i prevelike količine gvožđa u telu mogu da uzrokuju niz zdravstvenih tegoba i poremećaja.
Pojedina istraživanja pokazala su da prevelike količine gvožđa mogu povećati rizik za razvoj kancera, ali i uzrokovati različite infekcije u telu.
Postepeno, višak gvožđa se akumulira u unutrašnjim organima, uzrokujući potencijalno fatalno oštećenje mozga i jetre.
Koje analize je potrebno uraditi radi provere nivoa gvožđa u krvi?
Za preciznu procenu nivoa gvožđa u organizmu potrebno je uraditi nekoliko ključnih analiza koje pružaju sveobuhvatan uvid u metabolizam gvožđa, a one podrazumevaju kompletan krvni pregled, feritin, transferin, kao i ukupan kapacitet vezivanja gvožđa (TIBC). Pre analiza je neophodno posavetovati se sa lekarom.
Ko sam ja?
Ja sam sertifikovani health coach, holistički nutricionista, autor šest knjiga, kreator i organizator dva popularna programa ishrane – “5 dana detoks program” i “Green Method“ program.
Nakon ozdravljenja od karcinoma levog bubrega, od 2005. godine posvećena sam zdravom načinu života. Moj oporavak inspirisao je pronalaženje svrhe u daljem deljenju značajnih informacija i znanja u oblasti nutricionizma, te sam u Njujorku završila studije health coachinga, a potom sam u januaru 2014. godine osnovala Totally Wellness. Moja misija je da pomognem ljudima da uz zdravu ishranu unapređuju stil života.