Ishrana za jačanje bubrega – Detaljan vodič!
Budući da je bolest bubrega čest problem, koji pogađa gotovo 10% svetske populacije, u ovom blogu vam objašnjavam kako bi trebalo da izgleda ishrana za zdrave bubrege.
Bubrezi su mali ali važni organi, koji obavljaju mnoge važne funkcije. Pre svega, odgovorni su za filtriranje krvi, otklanjanje toksina, regulaciju nivoa elektrolita. Osim toga, balansiraju količinu tečnosti u organizmu, te učestvuju u proizvodnji urina.
Faktori rizika za bolest bubrega
Dijabetes i visok krvni pritisak su najčešći faktori rizika za bolest bubrega. Međutim, gojaznost, pušenje, genetska predispozicija, nasledna sklonost ka nefrološkim bolestima, pol i starost takođe mogu uticati na narušavanje zdravlja ovog organa. I bez tih faktora rizika, bubrezi mogu biti ugroženi infekcijama, nedovoljnim unosom tečnosti, konzumiranjem preterano slane hrane, ali i korišćenjem nekih lekova.
Kad bubrezi ne rade ispravno, štetne materije se nakupljaju u krvi, uključujući i one iz hrane. Stoga, neophodno je da osobe s bubrežnim bolestima praktikuju poseban režim ishrane.
Pravilna ishrana za zdrave bubrege
Odgovarajuća ishrana pomaže u jačanju rada bubrega, istovremeno sprečavajući dalja oštećenja.
Bez obzira na stadijum bolesti, svima koji imaju zdravstvene probleme sa ovim organima, preporučujem da ograniče unos natrijuma, kalijuma i fosfora. Osim toga, osobe sa nefrološkim problemima bi trebalo da ograniče unos proteina jer oštećeni bubrezi ne uspevaju da u optimalnoj meri očiste štetne materije prilikom metabolizma ovog makronutrijenta.
Međutim, oni sa krajnjim stadijumom bubrežne bolesti, koji su podvrgnuti dijalizi, lečenju koje filtrira i čisti krv, imaju veće potrebe za proteinima.
Evo koje namirnice bi trebalo da budu deo ishrane za zdrave bubrege jer sadrže manje količine natrijuma, kalijuma i fosfora.
1. Riba
Riba je visokokvalitetni protein koji sadrži omega 3 masne kiseline. One pomažu u smanjenju upala u organizmu i mogu smanjiti rizik za razvoj depresije i anksioznosti. Iako su sve ribe bogate fosforom, brancin sadrži manje količine ovog minerala. Međutim, važno je da konzumirate male porcije da biste držali nivo fosfora pod kontrolom.
2. Šitake pečurke
Osobe koje praktikuju ishranu za zdrave bubrege i imaju potrebu da ograniče unos proteina trebalo bi da jedu šitake pečurke. Ove pečurke predstavljaju biljnu zamenu za meso. Odličan su izvor B vitamina, bakra, mangana i selena. Sadrže i biljna vlakna.
3. Pasulj
Osobe sa bubežnim tegobama bi trebalo da jedu pasulj jer imaju povećan rizik za razvoj upalnih bolesti poput raka, srčanih bolesti i moždanog udara. Osim toga, brojnim istraživanjima utvrđeno je da čovekov organizam apsorbuje samo 50 % ili manje fosfora iz mahunarki. Fitinska kiselina u biljnom proteinu vezuje fosfor, sprečavajući njegovu apsorpciju.
4. Borovnice
Borovnice su prepune hranljivih sastojaka i jedan su od najboljih izvora antioksidanasa, naročito antocijanina. Oni štite od srčanih bolesti, određenih vrsta karcinoma i dijabetesa. Takođe, borovnice čine fantastičan dodatak ishrani prilagođenoj bubrezima, jer imaju malo natrijuma, fosfora i kalijuma.
5. Kupus
Kupus obiluje vitaminima, mineralima i moćnim biljnim jedinjenjima. Predstavlja sjajan izvor vitamina K, C i mnogih B vitamina. Osim toga, sadrži dijetetska vlakna, koja održavaju zdrav probavni sistem i optimalnu pokretljivost creva.
6. Crveno grožđe
Crveno grožđe bogato je vitaminom C i sadrži antioksidanse koji se nazivaju flavonoidi, a za koje je dokazano da smanjuju upalne procese. Uz to, crno grožđe sadrži visoki nivo resveratrola, vrstu flavonoida koji prevenira srčane bolesti i dijabetes.
7. Karfiol
Karfiol je dobar izvor mnogih hranljivih materija, uključujući vitamin C, vitamin K i B vitamin. Takođe je pun protivupalnih jedinjenja poput indola i odličan je izvor vlakana.
8. Belance
Iako je žumance veoma hranljivo, ono sadrži velike količine fosfora, što belance čini boljim izborom za ljude koji imaju probleme sa bubrezima. Belance naročito pogoduje ljudima koji su na dijalizi i imaju veće potrebe za proteinima.
9. Beli i crni luk
Crveni, a naročito beli luk, predstavljaju odličnu alternativu natrijumu, jer pružaju specifičan ukus jelima, a bogati su i brojnim drugim hranljivim sastojcima. Dobar su izvor mangana, vitamina C i B6, a sadrže i sumporna jedinjenja koja imaju protivupalna svojstva.
10. Rotkva
Rotkva je odlična hrana za bubrege. Predstavlja adekvatnu zamenu za krompir, koji sadrži više kalijuma. Bogata je vlaknima i vitaminom C. Osim toga, sadrži vitamin B6 i mangan. Možete ih pržiti ili kuvati, te spremiti pire od rotkve kao prilog uz glavno jelo.
11. Jabuke
Jabuke su izvor hranljivih materija i bogate su vlaknima. One sadrže niz minerala koji su dobri za bubrege, a istovremeno su niskokalorične, što ih čini idealnim voćem za dijabetičare. Preporučuje se da se jedu svakodnevno.
12. Heljda
Heljda je hranljiva žitarica bogata antioksidansima i vlaknima. Osim što je odlična alternativa običnom brašnu, heljda je takođe dobar izvor proteina i može pomoći u smanjenju upalnih procesa u organizmu.
13. Ekstradevičansko maslinovo ulje
Ekstradevičansko maslinovo ulje je najbolji izvor zdravih masti, bogato antioksidansima i protivupalnim jedinjenjima. Dobar je za zdravlje srca i može pomoći u smanjenju rizika od hroničnih bolesti, uključujući bubrežne.
14, Bobičasto voće
Bobičasto voće je još jedna odlična opcija jer je bogato antioksidansima i vitaminima. Uključite u svoju ishranu maline, kupine i borovnice koje sadrže brojne hranljive materije, a istovremeno su niskokalorične.
15. Brusnica
Brusnice su poznate po svojim zdravstvenim prednostima, posebno za zdravlje mokraćnih puteva. Bogate su vitaminom C i antioksidansima, pomažući u borbi protiv infekcija.
Koji vitamini i minerali su važni za normalnu funkciju bubrega?
Neki od ključnih vitamina i minerala uključuju vitamin D, koji je važan za apsorpciju kalcijuma i fosfora, vitamin B6, koji pomaže u smanjenju nivoa homocisteina, i vitamin C, koji je dobar za jačanje imunološkog sistema. Osim toga, magnezijum i cink igraju značajnu ulogu u smanjenju upala.
Koju hranu bi trebalo izbegavati ako imate probleme sa bubrezima?
Namirnice bogate kalijumom
banane, krompir, paradajz, narandže i sušeno voće.
Namirnice bogate natrijumom
prerađeni proizvodi, brza hrana, konzervirana hrana i so.
Namirnice bogate fosforom
gazirani napici, orašasti plodovi, punomasni mlečni proizvodi i mesni proizvodi.
Kada biste trebali da se javite lekaru i nutricionisti?
Ukoliko primetite bilo kakve simptome koji mogu ukazivati na probleme sa bubrezima, kao što su bolovi u leđima, otečenost, promene u urinu ili učestalosti mokrenja, odmah se obratite lekaru. Takođe, konsultujte nutricionistu kako biste prilagodili ishranu prema vašim specifičnim potrebama.
Ko sam ja?
Ja sam sertifikovani health coach, holistički nutricionista, autor šest knjiga, organizator najpopularnijeg detoks programa u regionu – “5 dana detoks program”, kao i idejni tvorac linije suplemenata pod brendom Totally Wellness, formulisanih u saradnji sa eminentnim evropskim naučnim timom.
Nakon ozdravljenja od karcinoma levog bubrega, od 2005. godine posvećena sam zdravom načinu života. Moj potpuni oporavak inspirisao je pronalaženje svrhe u daljem deljenju znanja o značaju zdrave ishrane i građenja kvalitetnih navika, te sam u Njujorku završila studije health coachinga, u Amsterdam “Kushi Institut”, a u Beogradu nutricionizam.